Nie zawsze w przypadku chęci rozwiązania spółki konieczne jest przeprowadzanie żmudnej i długotrwałej procedury likwidacyjnej.
Zgodnie bowiem z treścią art. 67 KSH, w przypadkach określonych w art. 58 KSH należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Przyczynami takimi mogą być: przyczyny przewidziane w umowie spółki, jednomyślna uchwała wszystkich wspólników, ogłoszenie upadłości spółki, śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości, wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika, prawomocne orzeczenie sądu.
Chcąc więc rozwiązać spółkę komandytową bez likwidacji wystarczy, że wspólnicy podejmą jednomyślną uchwałę o rozwiązaniu spółki oraz o podziale ewentualnego majątku i spłacie istniejących zobowiązań. Należy jednak mieć na uwadze, że taka możliwość musi wynikać wprost z zapisów umowy spółki. Warto więc zawczasu zadbać o odpowiednie sformułowanie jej postanowień. Pozwoli to zaoszczędzić Ci nie tylko sporo pieniędzy ale również czasu związanego z poszczególnymi etapami likwidacji.
Jeśli chciałbyś skorzystać z opisanej powyżej procedury lub dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami!